مجله کافیمون

مضرات قهوه بدون کافئین – 5 آسیبی که باید بشناسید

قهوه بدون کافئین

قهوه بدون کافئین، نوعی قهوه است که در آن کمترین مقدار کافئین ممکن استفاده شده است. قهوه بدون کافئین یا دیکف (Decaf) نوشیدنی است که حداقل ۹۷ درصد کافئین موجود در دانه های قهوه از آن حذف شده است. این نوشیدنی برای افرادی که نمی توانند کافئین را تحمل کنند یا نگران اثرات منفی آن روی سلامت خود هستند، گزینه ای جذاب به نظر می رسد.

اما آیا قهوه بدون کافئین واقعاً بدون هیچ مشکلی است؟ آیا فقط خوبی های قهوه سالوادور سبز را دارد و هیچ بدی ندارد؟ این نوع قهوه برای افرادی که به دلایل مختلفی از جمله حساسیت به کافئین، مشکلات خواب و یا سایر علائم نامطلوب پس از مصرف قهوه باشند، مناسب است. با این حال، همانند هر نوع غذای دیگری، قهوه بدون کافئین نیز دارای مضرات خود است که در این مقاله به بررسی ان می پردازیم.

مضرات قهوه بدون کافئین چیست؟

ضرر قهوه بدون کافئین

  1. افزایش فشار خون: مصرف قهوه بدون کافئین باعث افزایش فشار خون در بعضی از افراد می ‌شود. چراکه قهوه شامل ترکیبات دیگری نظیر تئوبرومین، تئوفیلین و فنول هستند که همگی تاثیر گشاد کننده روی عروق دارند. برعکس کافئین که باعث تنگ شدن عروق و افزایش فشار خون می شود، این ترکیبات باعث گشاد شدن عروق و کاهش فشار خون میشوند. بنابراین، اگر شما دچار فشار خون بالا هستید، بهتر است قبل از مصرف قهوه بدون کافئین با پزشک خود صحبت کنید.
  2. رسیدگی به سطح قند خون: چند تحقیق نشان داده ‌اند که مصرف قهوه بدون کافئین باعث افزایش سطح قند خون در بعضی از افراد می‌شود. بنابراین، اگر شما دچار دیابت هستید، بهتر است قبل از مصرف قهوه بدون کافئین با پزشک مشورت داشته باشید.

در میان قهوه های دارای کافئین بالا به شما پیشنهاد می کنیم حتما قهوه آرزوی مرگ را امتحان کنید.

  1. تحریک سیستم عصبی: همانند قهوه حاوی کافئین، قهوه بدون کافئین نیز ممکن است سیستم عصبی را تحریک کند و باعث افزایش تپش قلب، عصبانیت و گاهی حتی اضطراب شود.
  2. خطر سرطان: در مواردی مشخص شده که مصرف زیاد قهوه بدون کافئین باعث افزایش خطر سرطان مثانه و پروستات در بعضی از افراد می ‌شود.
  3. خطر آسم: چند تحقیق ثابت کرده که مصرف زیاد قهوه بدون کافئین باعث افزایش خطر آسم در بعضی از افراد می گردد.

قهوه بدون کافئین هم مضرات قهوه عادی را دارد؟

مضررات قهوه بدون کافئین

به طور کلی برخی از مضرات احتمالی قهوه بدون کافئین عبارتند از:

  1. افزایش سطح کلسترول بد (LDL) و خطر بیماریهای قلبی و عروقی
  2. تحریک سندرم رودۀ تحریک پذیر، کولیت اولسرو و سرطان رودۀ بزرگ
  3. افزایش اسید معده، سوء هاضمۀ و درد
  4. مختل کردن جذب آهن و خطر کمخونی
  5. ایجاد سردرد و خواب آلودگی

البته، تمام این مضرات به مقدار مصرف قهوه بدون کافئین بستگی دارد. به طور کلی، خوردن قهوه بدون کافئین به صورت معقول و مناسب مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر به کافئین حساس هستید یا داروهایی را مصرف می کنید که با آن تداخل دارند، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و حتما خرید قهوه لاوازا گوسته فورته یا موارد مشابه را در اولویت خود بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *